یاداشتی بر نمایش سینا سینا عباس به کارگردانی علیرضا مهران

حسین(ع) تابلویی ست برای عزت همیشگی

سایت مجتمع اسوه به نقل از نسخه هنر؛

تاریخ تکرار می‌شود این را بارها شنیده ایم، تاریخ تکرار می ‏شود در اشکالی دیگر و زوایایی مختلف، غم ها و شادی ها تاریخ همواره مورد قضاوت ما آدمیان خاکی بوده است. تاریخ را که ورق می‌زنیم پر است از پاکی ها و پلیدی ها ، زشتی ها و زیبایی ها، اتفاقات به روزتر را که می‌‏بینیم انگار ما را به گذشته ای می‌برد که شباهتی به آنچه شنیده ایم یا دیده ایم می‌برد. گاهی خوشحال می‌‏شویم و گاهی غمگین به فکر فرو می‌‏رویم که مگر می‌شود اشرف مخلوقات خداوند هم بتواند این همه ظالم باشد این همه جاهل باشد. در این روزهای پیش رو خلاقیت و هنرمندیِ هنرمندان با توانمندی خود تابلویی در مقابل ما می‌سازند از اتفاقات دیروز و اتفاقات امروز، بعضی تخیل است و بعضی واقعی.

در محرمی که قرن ها می‌گذرد در چنین ایامی آزاده خواهی به نام امام حسین(ع) برای عدالت خواهی به همراه هر آنچه دارد از جان و مال و علاقه مهاجرت کند سفری پر خطر اما عاشقانه، به هر سو می‌رود شک ندارد که نور و روشنایی است و هرچند می‌داند جان و جانانش در رفتنی بدون بازگشت باشد اما بی هیچ تردیدی می‌رود تا برای آیندگان و آزاده خواهان حماسه ای بسازد که ایمان بیاورند سرشان فقط در حضور معبود بی‌همتا خم باشد ولاغیر .

حسین(ع) تابلویی شد برای عزت همیشگی و برق این تابلو همیشه چشمهای شیاطین رو آزار داده که چون توان دیدنش را ندارند قصدشان شکستن آن آیینه تمام نما را دارند.

اولیاء و اشقیاء بوده اند و هستند و تا چنین است، آزمون در محضر خدا هم تداوم دارد روزی این آزمون برای ابراهیم و اسماعیل بوده است و روزی برای حسین(ع) و یارانش، روزی فرعون ادعای خدایی می‌کرد و موسی به او نه گفت..... 

و امروز هم شیطان بزرگ علناً می‏گوید مردم دنیا یا با من یا علیه من. با من بودن از نگاه ابلیس زمان یعنی پذیرش خفت و تسلیم و سر فرود آوردن و البته بودند و هستند که مرعوب آن خبیث شدند.

در روزگاری که سپری می‌‏شود هر روزاش حالا شاهدیم که یزید در قامتی دیگر هلهله می‌کند و بر مردم مظلوم می‌تازد، نمونه آن ملت هایی در همین حوالی ماست که مشترکات دینی و اعتقادی ما باعث شده نتوانیم ببینیم مظلومیتشان را. عراق، سوریه، افغانستان، یمن و... و بر خلاف سر سپردگانی که در اردوگاه یزید بودند و حالا سیاهی لشگرابلیس شده اند.

جان بر کفانی که بصیرت عاشورایی دارند برخاستند و لبیک گفتند به امام آزاده خواه خود و امام عصر خود و از جان و مال و علاقه خود گذشتند و مهاجرت کردند برای جهاد.

شکل ظاهر جهاد شاید متغیراست اما نگاه و اساس حماسه همان است.

نمایش سینا سینا عباس، حکایت از عباسی است که پرورش یافته مذهب تشیع حسینی و علوی است و نمونه این عباس ها در جنگ تحمیلی را بارها دیده ایم و حالا در آزمونی دیگر و در سرزمینی دیگر عباس ها برخاستند تا داد مظلوم را از ظالم بگیرند.

عباس در بحبوحه جنگ از طریق بی‏سیم به فرزندش سینا از مظلومیت مسلمانان در سوریه می‌گوید، از خانه های خرابی می‌گوید که روزی سرپناه امن زنان و کودکان بودند و حالا دژخیم زمان به فرمان دیکتاتورهای جاهل به تلی از خاک و خرابه مبدل شده است. عباس به فرزندش می‌گوید برایم دعا کن به آرزویم برسم و به من قول بده اگر پذیرفته شدم در محضر حضرت شاهد، نگذاری اسلحه آزادی خواهی پدر بر زمین بیفتد.

نمایش سینا سینا عباس که به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و جمعی از هنرمندان اهل دل در فضای باز تئاتر شهر اجرا رفت بی شک قابل تحسین است، در این نمایش پاسخ خیلی از چرایی ها با نگاهی هنرمندانه گفته می‌‏شود، مقابله اولیاء و اشقیاء در شکل مدرن خود به منصه ظهور می‌‏رسد. نگاه از عمق تاریخ از دشت و صحرای کربلا به امروز می‌رسد. جانبازی عباسِ حسین(ع) و عباسِ امروزدر خرابه های شام به زیبایی به تصویر کشیده می‏شود.

و اما حال که روزی نیست که نشنویم و نبینیم ظلم ظالمان را، فتنه و اسلام ستیزی و شهادت حسینیان را، تداوم داشته باشد این اتفاقات هنری زیبا در قالب نمایش.

محسن سلیمانی فارسانی- کارشناس هنرهای نمایشی